#DziałamyDlaŚwiata;Edukacja Globalna CEO

    W ostatnich miesiącach obecnego roku szkolnego dwie nauczycielki naszej szkoły Marika Wróbel i Iwona Król wzięły udział w kursie “ GLOBALNA SZKOŁA. DZIAŁAMY DLA ŚWIATA”. Podczas kursu brały udział w spotkaniach mentorskich raz w miesiącu oraz zapoznały się z trzema modułami, podczas których omawiane były podejmowane działania projektowe każdego z uczestników. Każdy z uczestników dzielił się doświadczeniami z realizacji projektów, których podjął się z uczniami szkoły, w której pracował.

W ramach projektu uczestniczki kursu wraz z młodzieżą postanowiły zająć się tematem zapylaczy oraz niskim poziomem biorożnorodności w okolicy szkoły i wokół świetlic wiejskich. Przed ustaleniem głównego celu projektu została przeprowadzona ankieta, z której  jednoznacznie wynikało, że teren wokół szkoły jest zbyt mało różnorodny biologicznie a teren wokół jest na tyle duży , że pozwala na stworzenie miejsca sprzyjającego zapylaczom. Uczniowie rozmawiali również z lokalnym społeczeństwem, a także z pszczelarzami- zgodnie stwierdzili, że w ostatnich latach zauważyli duży spadek liczebności dzikich pszczół oraz ilości produkowanego miodu. Pszczelarze powoływali się na fakt, że rolnicy w pobliżu sieją mniej roślin miododajnych i stosują więcej oprysków. W rozmowach z rolnikami dzieci potwierdziły , że zmniejszyła się ilość wysiewu np. rzepaku.

Celem projektu było zwiększenie świadomości i wiedzy uczniów i społeczności lokalnej na temat zapylaczy, przeprowadzenie zajęć dla przedszkolaków, stworzenie łąk kwietnych na terenie przyszkolnym oraz przy salach wiejskich w pobliskich miejscowościach.

Tytuł  projektu-” OCHRONA ZAPYLACZY-WZMACNIANIE RÓŻNORODNOŚCI BIOLOGICZNEJ W OKOLICY SZKOŁY I PRZY ŚWIETLICACH WIEJSKICH. 

Pszczółki grają w zielone- Mielżyn sieje łąki ukwiecone”

W ramach realizacji projektu udało  się dotrzeć z informacjami do społeczności lokalnej poprzez rozwieszenie plakatów, umieszczanie informacji w mediach społecznościowych, odbyły się również warsztaty dla grup przedszkolnych. Zostały zasiane łąki kwietne przy szkole i przy świetlicach wiejskich w różnych miejscowościach.