29.12.1970 – Nadanie szkole w Mielżynie imienia Powstańców Wielkopolskich 1918/19.Tak wygląda Kącik Patrona w naszej szkole.

16 grudnia 2010r. ZSP w Mielżynie obchodził swoje święto patrona szkoły. W tym roku był to dzień szczególny, inny od poprzednich, a to za sprawą tego, że obchodziliśmy 40-tą rocznicę nadania szkole im. Powstańców Wielkopolskich. Nic więc dziwnego, że zarówno nauczyciele jak i dyrektor szkoły, włożyli dużo pracy w przygotowania, by ten dzień był dla wszystkich niezapomniany.

Kilka tygodni wcześniej podjęliśmy się już następujących zadań:

– przygotowaliśmy i przeprowadziliśmy liczne konkursy ( szkolny- „ Tobie Polsko ta kropla krwi wrzącej”; Powiatowy Konkurs Wierszy i Pieśni Patriotycznych, plastyczny dla szkoły podstawowej „ Barwy i oręż” oraz na słowa hymnu szkoły);

-wzięliśmy udział w projekcie „ Pamiętamy! Powstanie Wielkopolskie 1918/1919- 2018/2019’;

-wydaliśmy broszurę na temat historii szkoły i Mielżyna;

-przygotowaliśmy jesienne spotkania z historią;

– zorganizowaliśmy Powiatowe Zawody Strzeleckie pod hasłem „ Powstańcy Wielkopolscy naszym wzorem”;

-zorganizowaliśmy wycieczkę „ Śladami Powstania Wielkopolskiego;

-przygotowaliśmy wystawy prac dzieci, pamiątek i zdjęć związanych z powstańcami i z życiem naszej szkoły.

Uroczystość uczczenia 40 rocznicy nadania szkole imienia Powstańców Wielkopolskich rozpoczęła się 16 grudnia w godzinach przedpołudniowych. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście, m.in.: Burmistrz GiM  Witkowo, zastępca burmistrza, ks. proboszcz, radni, Przewodniczący Komisji Szkolnictwa Kultury, Sportu i Opieki Społecznej, dyrektorzy szkół, sołtysi, rodzice, którzy w minionych 40 latach byli aktywnymi członkami Komitetów Rodzicielskich i Rad Rodziców, emerytowani nauczyciele oraz absolwenci, którzy na przestrzeni 40 lat byli wyróżniającymi się uczniami mielżyńskiej szkoły.

Szkolną uroczystość rozpoczęliśmy od zrobienia pamiątkowego zdjęcia. Następnie obejrzeliśmy prezentację przygotowaną przez uczniów na temat sylwetek mielżyńskich powstańców. Uczniowie wspominali swojego patrona w pięknej akademii, od dłuższego czasu dopracowywanej przez nauczycieli- p. B. Bil- Gurzędę, p. H. Gadzińską, p. M. Bocheńskiego. Punktem kulminacyjnym uroczystości było wystąpienie pani dyrektor- U. Potaś, która również w formie prezentacji przedstawiła historię szkoły na przestrzeni 40 lat. Ta prezentacja miała szczególne przesłanie, gdyż poruszyła serca wszystkich przybyłych na tę uroczystość. Po tym wystąpieniu pani dyrektor wręczyła specjalne wyróżnienia w formie medali- „PRIMUS INTER PARES”  osobom zasłużonym dla naszej szkoły:

-J. Fałdzińskiej- wieloletniej dyrektorce naszej szkoły;

– K. Szkudlarkowi- burmistrzowi GiM Witkowo;

-M. Gadzińskiemu- zastępcy burmistrza;

-F. Kowalikowi- Przewodniczącemu RR;

-A. Basińskiej ( absolwentce naszej szkoły);

-E. Witkowskiej-Banaszczak ( absolwentce naszej szkoły);

W tym wyjątkowym dniu zostali również nagrodzeni stypendiami burmistrza:

– A. Olejniczak- uczennica kl. II G.;

– W. Gadziński- uczeń kl. III G.;

a ich rodzice otrzymali listy gratulacyjne.

Po wręczeniu wyróżnień i odznaczeń głos zabrali kolejno zaproszeni goście.  Na koniec wszyscy  otrzymali świąteczne upominki oraz zostali zaproszeni do obejrzenia wystawy pamiątek i zdjęć związanych z historią naszej szkoły pod hasłem: „ 40 lat minęło…”

Czarnecka-Schelenz