17 marca obchodzimy Dzień Św. Patryka – patrona Irlandii. Z tego powodu korytarze Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mielżynie przybrały barwy zieleni. Celem obchodów tego święta było przybliżenie uczniom zagadnień związanych z kulturą, tradycją i historią Irlandii. Zgodnie z legendą Św. Patryk używał trójlistnej koniczyny do tłumaczenia istoty Trójcy Świętej, co później stało się symbolem i początkiem chrystianizacji Irlandii. Chcąc uczcić pamięć swojego patrona, Irlandczycy w każdą rocznicę jego śmierci organizują liczne festyny oraz parady, w których króluje kolor zielony- narodowy kolor Irlandii, związany z jej trawiastym krajobrazem.

Nauczyciele języka angielskiego chcąc przybliżyć uczniom tematykę święta organizują angażujące aktywności. W tym roku uczniowie klas 1-3 podczas lekcji obejrzeli krótkie filmiki o znaczeniu święta dla Irlandczyków, poznali ich narodowy taniec wykonywany przez narodowe zespoły taneczne. Dzieci uczyły się piosenki “I’m the little Lepreuchaun” oraz wykonywały tematyczne karty pracy. Największe zaangażowanie można było zaobserwować podczas wykonywania dekoracji do konkursu na najlepiej udekorowaną salę. Wysiłek uczniów i ich wychowawców został nagrodzony zestawami gier planszowych i karcianych dla każdej klasy.

Starsi uczniowie również nie mogli narzekać na nudę. Podczas lekcji rozwiązywali quizy i krzyżówki dotyczące święta. 14 marca został rozstrzygnięty konkurs na plakat tematyczny z okazji Dnia Św. Patryka dla klas 6-8. W konkursie zwyciężyły Maria Marciniak i Klara Szymańska z klasy 6a. Drugie miejsce zajęły Ilona Bociek i Nikola Menes z klasy 8a. Natomiast trzecie miejsce zajęli Oliwia Zwolińska i Tomasz Tyczka z klasy 6b. 

Dnia 13 marca odbył się szkolny etap konkursu wiedzy o Irlandii i Św. Patryku. Test konkursowy składał się z 25 pytań, na które odpowiadali chętni uczniowie z klas 6-8 w zespołach dwuosobowych. Pierwsze miejsce zajęli Maria Larus i Michał Brzeziński z klasy 6b. Miejsce drugie zajęła Martyna Wewiór i Dawid Gadziński z klasy 6a. Natomiast miejsce trzecie zajęły Nikola Menes i Ilona Bociek z klasy 8a. Zwycięzcy szkolnego etapu wzięli udział w konkursie wiedzy “Shamrock”-druga edycja, który odbył się w ZSP w Powidzu 17 marca. Możemy być dumni z naszych reprezentantów, ponieważ zajęli drugie miejsce w konkursie wiedzy, a Maria Marciniak z klasy 6a zdobyła dla naszej szkoły pierwsze miejsce w konkursie na najlepszy strój Leprechauna.

Wszystkim zaangażowanym dziękujemy i gratulujemy.

Karolina Kwiatkowska i Elwira Wasiewicz

link do zdjęć:

https://drive.google.com/drive/folders/1FEwzBN94dft67WRBp55RFx40yX7Plvd7?usp=sharing