Jutro w naszej szkole w ramach kół zainteresowań na godzinie 6 (13:15-14:00) odebędzie się

lekcja otwarta prowadzona przez Ewelinę Zawodną I Małgorzatę Walczykiewicz. Temat lekcji to: Sztuczna inteligencja w życiu człowieka.

Uczniowie w czasie lekcji będą korzystali ze sprzętu zakupionego w ramach programu Laboratoria Przyszłości (roboty Photon, mata miasta i inne).

Cele ogólne lekcji:

1. Umiem współpracować w grupie.
  2. Potrafię zdefiniować pojęcie sztuczna inteligencja i znam jej zastosowania.
  3. Rozwijam swoją wiedzę na temat zawodów, potrafię opisać minimum jeden poznany dziś na lekcji zawód.

Etapy lekcji:

1. Uczniowie podają swoje skojarzenia z pojęciem “sztuczna inteligencja”. Korzystamy z aplikacji Mentimeter.
  2. Oglądamy filmik na temat sztucznej inteligencji i autonomicznych samochodów.
  3. Uczniowie pracują w 6 grupach i postępują zgodnie z podanymi instrukcjami.
  4. Podsumowują swoją pracę i odpowiadają na zadane im pytania.
  5. Oceniają lekcję.

Uczniowie zostaną podzieleni na 6 grup:

I GRUPA  – ALGORYTMY I PROGRAMOWANIE

programowanie robota Photon- dotarcie do wyznaczonego miejsca w mieście,

– odpowiedź na pytanie: czym jest program, algorytm, pytania związane z zawodem programisty oraz pytania związane z pracą w grupie.

II GRUPA – OCZAMI ROBOTA

– odpowiedź na pytanie: czym jest sztuczna inteligencja – kto projektuje autonomiczne samochody itp., uczenie robota rozpoznawania znaków, przeprowadzenie eksperymentu.

III GRUPA – ROZPOZNAWANIE TEKSTU

– odpowiedź na pytanie: co to jest OCR i czym zajmuje się grafolog,

– uczycie robota literek – przeprowadzacie trening,

– następnie eksperymentu.

IV GRUPA – WYKONYWANIE BUDYNKU ZE STYROPIANU

-odpowiedź na pytania: czym charakteryzuje się inteligentny dom, zawód technologa budowlany itp. zrobienie budynku ze styropianu.

V GRUPA – WYKONANIE BUDYNKU Z KARTONÓW (RECYKLING)

odpowiedź na pytania: jakie cechy posiada inteligentne miasto, co wiesz na temat zawodu urbanisty itp. zrobienie budynku z kartonów.

VI GRUPA – WYKONANIE BUDYNKU Z TEKTURY

odpowiedź na pytania: czym jest inteligentna architektura, z czym kojarzy się tobie zawód architekt itp. zrobienie budynku z tektury.