Laboratoria Przyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymały od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.

Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów. 

Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwolą uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności. 

Nasza szkoła w ramach programu zakupiła: drukarkę 3D, Sygnis Edu Lab 3D pakiet podstawowy, pakiet filamentów – Sygnis Edu Lab 3D, BeCreo – zestaw z mikrokontrolerem, aparat fotograficzny Canon, statyw do aparatu i kamery, zestaw oświetleniowy – Lampa SOFTBOX ze statywem i żarówką, mikrofon kierunkowy Saramonic Vmic-Mini, mikroport Saramonic BLink 500 B1, gimbal do aparatu fotograficznego i kamery, Photon – robotyka i sztuczna inteligencja – zestaw, Scottie Go! EDU – 3 szt. Tablet Lenovo – 4 szt, robot Abilix Krypton 2, LEGO Education Prime – zestaw podstawowy, stacja lutownicza HOT AIR z grotem, zestaw uniwersalny szt. 10, maszyny do szycia Juno szt. 6, pracownia robutek ręcznych – zestaw DELUX, zestaw kulinarny klasowy PREMIUM, blender z akcesoriami szt. 2, plastry drewniane szt. 5, wypalarka i lutownica do drewna szt. 5, plaster drewna szt. 30, pudełko kreatywne z drewnianymi akcesoriami, pirograf – wypalarka szt. 5, igły do maszyny do szycia, zestaw narzędzi ucznia, zestaw kulinarny dla jednego ucznia dla obróbki termicznej.

Zakupione sprzęty i akcesoria będą wykorzystywane podczas zajęć: informatyki, Koła Technicznego, świetlicowych, Koła Informatyczno-Językowego, w klasach 1-3.