PIERWSZY DZIEN WIOSNY, DNIEM TALENTÓW
3.03.2011 roku obchodziliśmy w naszej szkole Pierwszy Dzień Wiosny. W tym roku odbyło się to w nieco innej formie, niż w poprzednich latach. Rok szkolny 2010/2011 został ogłoszony przez Panią Minister Edukacji Narodowej Katarzynę Hall, rokiem talentów, a Pierwszy Dzień Wiosny „Dniem Talentów”, więc i w naszej szkole nie mogło zabraknąć okazji, gdzie uczniowie mogliby zaprezentować swoje zdolności. Tradycji musiało stać się zadość, więc oprócz wprowadzenia nowych elementów Pierwszego Dnia Wiosny, jak co roku, została spalona na boisku szkolnym Marzanna, symbolizująca zimę, z którą z przyjemnością się pożegnaliśmy.
DZIEŃ PATRONA
16 grudnia 2010r. ZSP w Mielżynie obchodził swoje święto patrona szkoły. W tym roku był to dzień szczególny, inny od poprzednich, a to za sprawą tego, że obchodziliśmy 40-tą rocznicę nadania szkole im. Powstańców Wielkopolskich. Nic więc dziwnego, że zarówno nauczyciele jak i dyrektor szkoły, włożyli dużo pracy w przygotowania, by ten dzień był dla wszystkich niezapomniany.
Kilka tygodni wcześniej podjęliśmy się już następujących zadań:
– przygotowaliśmy i przeprowadziliśmy liczne konkursy ( szkolny- „ Tobie Polsko ta kropla krwi wrzącej”; Powiatowy Konkurs Wierszy i Pieśni Patriotycznych, plastyczny dla szkoły podstawowej „ Barwy i oręż” oraz na słowa hymnu szkoły);
-wzięliśmy udział w projekcie „ Pamiętamy! Powstanie Wielkopolskie 1918/1919- 2018/2019’;
-wydaliśmy broszurę na temat historii szkoły i Mielżyna;
-przygotowaliśmy jesienne spotkania z historią;
– zorganizowaliśmy Powiatowe Zawody Strzeleckie pod hasłem „ Powstańcy Wielkopolscy naszym wzorem”;
-zorganizowaliśmy wycieczkę „ Śladami Powstania Wielkopolskiego;
-przygotowaliśmy wystawy prac dzieci, pamiątek i zdjęć związanych z powstańcami i z życiem naszej szkoły.
Uroczystość uczczenia 40 rocznicy nadania szkole imienia Powstańców Wielkopolskich rozpoczęła się 16 grudnia w godzinach przedpołudniowych. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście, m.in.: Burmistrz GiM Witkowo, zastępca burmistrza, ks. proboszcz, radni, Przewodniczący Komisji Szkolnictwa Kultury, Sportu i Opieki Społecznej, dyrektorzy szkół, sołtysi, rodzice, którzy w minionych 40 latach byli aktywnymi członkami Komitetów Rodzicielskich i Rad Rodziców, emerytowani nauczyciele oraz absolwenci, którzy na przestrzeni 40 lat byli wyróżniającymi się uczniami mielżyńskiej szkoły.
Szkolną uroczystość rozpoczęliśmy od zrobienia pamiątkowego zdjęcia. Następnie obejrzeliśmy prezentację przygotowaną przez uczniów na temat sylwetek mielżyńskich powstańców. Uczniowie wspominali swojego patrona w pięknej akademii, od dłuższego czasu dopracowywanej przez nauczycieli- p. B. Bil- Gurzędę, p. H. Gadzińską, p. M. Bocheńskiego. Punktem kulminacyjnym uroczystości było wystąpienie pani dyrektor- U. Potaś, która również w formie prezentacji przedstawiła historię szkoły na przestrzeni 40 lat. Ta prezentacja miała szczególne przesłanie, gdyż poruszyła serca wszystkich przybyłych na tę uroczystość. Po tym wystąpieniu pani dyrektor wręczyła specjalne wyróżnienia w formie medali- „PRIMUS INTER PARES” osobom zasłużonym dla naszej szkoły:
-J. Fałdzińskiej- wieloletniej dyrektorce naszej szkoły;
– K. Szkudlarkowi- burmistrzowi GiM Witkowo;
-M. Gadzińskiemu- zastępcy burmistrza;
-F. Kowalikowi- Przewodniczącemu RR;
-A. Basińskiej ( absolwentce naszej szkoły);
-E. Witkowskiej-Banaszczak ( absolwentce naszej szkoły);
W tym wyjątkowym dniu zostali również nagrodzeni stypendiami burmistrza:
– A. Olejniczak- uczennica kl. II G.;
– W. Gadziński- uczeń kl. III G.;
a ich rodzice otrzymali listy gratulacyjne.
Po wręczeniu wyróżnień i odznaczeń głos zabrali kolejno zaproszeni goście. Na koniec wszyscy otrzymali świąteczne upominki oraz zostali zaproszeni do obejrzenia wystawy pamiątek i zdjęć związanych z historią naszej szkoły pod hasłem: „ 40 lat minęło…”
M. Czarnecka-Schelenz
„Muzyczni” goście w Mielżynie
21.10.2010 r. na podsumowanie obchodów Roku Chopinowskiego zaprosiliśmy przedstawicieli Zespołu Szkół Muzycznych w Słupcy. Uczniowie przedstawili program „Młode lata Fryderyka Chopina” przygotowany przez panią Monikę Smuszkiewicz. Podziwialiśmy występy solistów grających na skrzypcach, wiolonczeli, klarnecie, gitarze klasycznej, akordeonie i fortepianie przy akompaniamencie pani Marzeny Hołogi- Hauptmann. Równie ciekawa była lekcja dotycząca rodzin instrumentów muzycznych.
Nasi uczniowie jeszcze przed wakacjami zmagali się w 3- etapowym Konkursie Wiedzy o Fryderyku Chopinie, odwiedzili Dom Urodzenia muzyka w Żelazowej Woli i obejrzeli filmy „Warszawa Chopina” oraz „Wielkopolskie szlaki Fryderyka Chopina”.
Podejmując te wszystkie działania staraliśmy się przybliżyć wychowankom postać wielkiego Polaka.
WIZYTA KSIĘDZA BISKUPA WOJCIECHA POLAKA
14 kwietnia 2010 roku w murach naszej szkoły mieliśmy zaszczyt gościc Księdza Biskupa Wojciecha Polaka.
Pani Dyrektor Urszula Potaś przywitała naszego goscia, a następnie w krótkim przemówieniu,
w ciekawy sposób przedstawiła historię naszej szkoły, ponieważ Ksiądz Biskup gościł u nas po raz pierwszy.
Księdza Biskupa przywitali również uczniowie naszej szkoły, wręczając mu kwiaty oraz przygotowane na Kółku Misyjnym upominki.
Uczniowie klasy V Szkoły Podstawowej oraz uczniowie klasy I Gimnazjum wystąpili w bardzo interesującym przedstawieniu, budzącym w nas przemyślenia i refleksje, a z drugiej strony wywołującym uśmiech na naszych twarzach. Pomysłodawczyniami przedstawienia były: Pani Małgorzata Klimaszewska oraz Pani Monika Czarnecka-Schelenz, które przygotowały również uczniów do odegrania swoich ról.
Oprawą muzyczną całego przedstawienia zajął się Pan Michał Bocheński wraz z wychowankami swojej klasy.
Po przedstawieniu nasi goście udali się na przygotowany przez Panią Joannę Wieczorek przepyszny poczęstunek.