Erasmus Plus "Handel" - wyjazd do Kalisza

W dniu 29.11.2019 r. wybraliśmy się do Kalisza. W ramach projektu ,,Od Barteru do Bitcoina- Handel Kołem się Toczy.’’ Mieliśmy do przejechania ok. 100 km. Gdy dojechaliśmy na miejsce weszliśmy do Rezerwatu Archeologicznego na Zawodziu, na terenie wczesnośredniowiecznego kaliskiego grodu. Przewodnik opowiedział nam o starych murach tego grodu, jak żyło się w tamtych czasach. Zobaczyliśmy, także plan kaliskiego grodu. Dalej były zwierzęta: dziki, owce, barany oraz kury. Następne wzięliśmy udział w  Warsztatach Iluminatorskich, które odbywały się ,,Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza’’. Zobaczyliśmy tam jego obrazy, a także jak wyglądała pracownia znanego grafika. Następnie pani, prowadząca warsztaty, opowiedziała o zawodzie, który wykonywał skryba. Skryba to osoba zajmująca się zawodowo odręcznym przepisywaniem ksiąg lub dokumentów. Następnie mogliśmy sami poczuć się jak średniowiecny skryba i ozdobić swój nagłówek własnoręcznie. Podziękowaliśmy pani i udaliśmy się zwiedzić Kalisz. Pani przewodnik zaprowadziła nas na rynek, gdzie zgadywaliśmy oznaczenia cechów rzemieśliczych, znajdujących się na płytkach chodnikowych. Niedaleko była fabryka ,,Kal-Pab’’ dwóch braci. Zobaczyliśmy także Bazylikę kolegiacką Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kaliszu. Wzniesionego w 1353 r. Pani przewodnik opowiedziała o miejscu Baszta Dorotka i wyjaśniła znaczenie posągu żaby przed Basztą. Dalej zobaczyliśmy dwie dziury na środku rynku. W środku skrywały się  znaleziska wykopane w 2016 r. Podczas prac wykopaliskowych archeolodzy odkryli pozostałości z XVIII w. - rynsztok, wodociąg i zbiornik na wodę. Drugie znalezisko to drewniany rynsztok - koryto w kształcie litery V, które usytuowane jest na głębokości ok. 2 m pod powierzchnią gruntu. Pod koniec zobaczyliśmy jeszcze wysoką Katedrę pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa, w której w 1997 r. modlił się Jan Paweł II. Tym właśnie zakończyliśmy naszą wycieczkę, a w autobusie dostaliśmy buźki wesołą i smutną. Wszyscy pokazali wesołą, co oznaczało świetną wycieczkę.

Dominika Szczepańska,

Kamil Pławski,