Erasmus Plus "Handel" - wyjazd do Świdnicy

W mieście Świdnica w 1337 r. funkcjonowało 11 cechów, a w okresie rządów księżnej Agnieszki już 16. Świadczy to o bardzo szybkim rozwoju miasta. Kupcy świdniccy stanowili liczną i zróżnicowaną grupę. Najbardziej znaczący byli hurtownicy. Zajmowali się oni głównie handlem w skali międzynarodowej, ale prowadzili również handel detaliczny. Tym ostatnim trudnili się także kramarze i sukiennicy. Kramarze posiadali stałe kramy. Sukiennicy zajmowali się hurtowym handlem suknem, ale posiadali również przywilej sprzedaży sukna na łokcie. Przywilej ten otrzymali 1285 r. od Henryka IV Probusa, został on 1326 r. potwierdzony przez Bolka II. Sukiennicy sprowadzali tkaniny z terenów dzisiejszej Belgii, Włoch, a także pobliskiego Wrocławia.

Następnie zobaczyliśmy gotycką katedrę św. Stanisława i św. Wacława. Katedra ta została wpisana na listę  Pomników Historii. Jej wieża sięga na wysokość 103 metrów. Robi ogromne wrażenie. W środku znajduje się osiem pięknych obrazów o dużych rozmiarach. Przewodnik opowiedział także o jej bogatej historii. Szybkim krokiem i z uśmiechem na twarzach ruszyliśmy w kierunku drewnianego Kościoła Pokoju. Jest on największą barokową, drewnianą świątynią w Europie, wpisaną na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, pomnik historii. Jeden z siedmiu nowych cudów Polski, według Nacional Geographic. W kościele tym znajdują się organy ze wspaniałym barokowym prospektem podtrzymywanym przez dwóch atlasów i ozdobione ruchomymi figurkami muzykujących aniołków. Organy te są zbudowane z blisko 4000 piszczałek. W 2014 r. kanclerz Niemiec, Angela Merkel i premier Polski Ewa Kopacz wzięły udział w ekumenicznej modlitwie o pokój. W 2011 r. gościła w nim szwedzka para królewska: Karol XVI Gustaw i Królowa Sylwia, a we wrześniu 2016 r. przedstawiciele kościołów chrześcijańskich, judaizmu, islamu oraz buddyzmu wraz z Dalajlamą XIV. Podpisali oni wspólnie Apel o Pokój.

Pod koniec wycieczki zjedliśmy obiad i ruszyliśmy w drogę powrotną.

Za pomocą emotikonów oceniliśmy wycieczkę. Oczywiście wszyscy podnieśli uśmiechnięte buźki, co oznaczało, że wycieczka bardzo nam się podobała.