ERASMUS PLUS - PIERWSZE MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIE MŁODZIEŻY W MIELŻYNIE

12.06.2018r. udaliśmy się na wycieczkę do Wrocławia. Na miejscu byliśmy około godziny 8:00. Zostaliśmy podzieleni na dwie grupy. Pierwsza grupa rozpoczęła swoją wycieczkę od wizyty w HYDROPOLIS. Najpierw braliśmy udział w warsztatach “Wody Słodkie/ Wody Słone” podczas których robiliśmy interesujące eksperymenty. Następnie poszliśmy na wystawę dotyczącą powstania świata, rozwoju człowieka, powodzi we Wrocławiu oraz zatopionych statków. W tym samym czasie grupa druga zwiedzała ZOO, gdzie mogła zobaczyć różne zwierzęta z najdalszych zakątków świata np. żyrafę, zebrę, papugi,żółwie oraz rekiny. Następnie grupy się wymieniły. Jednak grupa druga uczestniczyła w warsztatach “Fizyka Wody - napięcie powierzchniowe”, gdzie również przeprowadziła ciekawe doświadczenia. Na koniec obydwie grupy zebrały się i razem wróciły do Mielżyna.

13.06.2018r. przeznaczony był na warsztaty. Pracowaliśmy w dziesięciu grupach czteroosobowych, w których liderem była osoba z Czech lub Słowacji.  Każda grupa wykonała dziewięć doświadczeń. Po każdym z nich w „Dzienniczku doświadczeń” zapisywaliśmy wyniki obserwacji oraz wniosek, które zostały przedstawione przez lidera wylosowanej grupy. Poprawność odpowiedzi sprawdziła osoba z Polski. Wykonaliśmy m.in. takie doświadczenia, jak: “Wieża gęstości”, “Jezioro nenufarów”, “Lampka law, “Tańczące jajko”, “Nurek w butelce”, “Zgniecione butelka”.

Po obiedzie na boisku szkolnym mogliśmy zrobić różnej wielkości bańki mydlane, a następnie dokonaliśmy podsumowania warsztatów.

W drugiej części dnia spotkaliśmy się w Skorzęcinie. Każdy z nas na głowę założył papierowy wianek, a do ręki wziął upleciony z żywych roślin i udał się na molo, gdzie rzucił go na wodę. W tym miejscu przedstawiliśmy gościom czerwcową tradycję puszczania wianków na wodę. Tradycja ta dotyczy tylko panien i kawalerów. Według wierzeń pozwala ona wywróżyć zamążpójście i miłość, czy też staropanieństwo. Dalej odbyło się wspólne śpiewanie przy ognisku, zabawy oraz pieczenie kiełbasek.

14.06.2018r. udaliśmy się do kolebki polskiej państwowości, czyli Ostrowa Lednickiego. Wraz z przewodnikiem przepłynęliśmy promem na wyspę, by zobaczyć ruiny palatium, kaplicy oraz kościoła. Później oglądaliśmy krótkie filmy dotyczące znalezisk na Jeziorze Lednickim. Po spotkaniu z historią udaliśmy się na chwilę relaksu do Poznania. Najpierw odwiedziliśmy Termy Maltańskie, które zapamiętamy m.in z wielu zjeżdżalni. Następnie udaliśmy się do galerii Posnania, w której każdy z nas mógł coś zjeść i kupić.

15.06.2018r. pracowaliśmy w pięciu grupach sześcioosobowych, po dwóch uczestników z każdego państwa. O tym kto, w jakiej grupie pracował zadecydowało losowanie. Każda grupa wykonała po jednym zadaniu. Pierwsze cztery  dotyczyły kolejnych dni pobytu w Polsce, a ostatnie zadanie - to malowanie modelu rzeki.

Na uroczystym podsumowaniu, w czasie którego obecna była Sekretarz Gminy i Miasta Witkowo Elżbieta Kiełpińska, cztery pierwsze grupy omówiły dany dzień pobytu w Polsce, a piąta budowę rzeki.

Wieczorem odbyła się pożegnalna dyskoteka, na której oprócz tańców mogliśmy skosztować  przepyszną pizzę oraz babeczki i sernik. Miło spędziliśmy ten czas i na pewno długo pozostanie w naszej pamięci. Pod  koniec dyskoteki wszyscy płakali i przytulali się na pocieszenie. Niestety wszystko co dobre, szybko się kończy.

Jakub Kowalski

Konrad Król